Finał rankingu "Bezpieczny Szpital 2007"

Drukuj
Cofnij

Jesteś tutaj: www.cmj.org.pl/czytaj.php

Lista artykułów do przeczytania

Finał rankingu "Bezpieczny Szpital 2007"

2007-11-20, Jolanta Węgrzyn

Zobacz relację foto

25 października 2007 roku w redakcji "Rzeczpospolitej" ogłoszono po raz IV wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Szpitali "Bezpieczny Szpital 2007". Ponad 100 dyrektorów najlepszych jednostek medycznych oczekiwało na ogłoszenie wyników. W większości są to placówki doskonale zarządzane, dbające o chorych i jakość leczenia oraz bez większych zobowiązań finansowych.

Największą zwrotność ankiet odnotowano z województwa mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Najwyższą średnią zanotowano w województwie wielkopolskim (688), zachodniopomorskim (687), warmińsko-mazurskim (685) i śląskim (684). W porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowano spadek rejestracji zdarzeń niepożądanych. Kryterium wg którego oceniano szpitale stanowiły punkty za obszary :

  • zarządzanie,
  • jakość opieki,
  • opieka medyczna.

Sukces tych szpitali pokazuje, że nie wszystko, co jest związane ze służbą zdrowia, działa źle. Są w Polsce menadżerowie, dla których ich szpital jest całym życiem. I takich menadżerów na tej sali jest więcej. To dzięki takim ludziom możemy się czymś pochwalić. Mamy w Europie najlepszą służbę zdrowia za najmniejsze pieniądze, najlepszych lekarzy i menadżerów. Mamy też 2 mln Polaków, którzy są za granicą i którzy wracają w czasie weekendów aby leczyć się w Polsce, żeby spotkać się z polskim lekarzem. Musimy skończyć z defetyzmem, a zrobić wszystko aby warunki te polepszyć mówił Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia.

Zwycięzcą głównego rankingu szpitali publicznych (wielospecjalistycznych i onkologicznych) zostało po raz czwarty Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka. Zdobył prawie 922 na 1000 punktów; o 23 więcej niż przed rokiem. Sklasyfikowany na drugim - Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (861punktów) i trzecim miejscu - Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu (856 punktów), również zdobyły więcej punktów niż rok temu.

W zestawieniu szpitali publicznych - monospecjalistycznych bez onkologicznych zwyciężyło SPZOZ Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, które uzyskało 73 punkty więcej niż rok temu. Natomiast w zestawieniu szpitali niepublicznych zwyciężyło Centrum Medyczne Damiana Sp. z o.o. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie zdobywając 814 punkty (ponad 70 punktów więcej niż rok temu).

Barierę 800 punktów pokonało 31 jednostek medycznych, to 11 więcej niż w ubiegłym roku; 26 wielospecjalistycznych i onkologicznych sklasyfikowanych w rankingu głównym, 3 monospecjalistyczne i 2 niepubliczne.

Granicę 700 punktów uznawaną przez ekspertów jako gwarancja bezpieczeństwa i świadczenia usług medycznych na odpowiednio dobrym poziomie uzyskało 86 szpitali wielospecjalistycznych (wzrost o 9 w porównaniu z ubiegłym rokiem), 11 monospecjalistycznych (wzrost o 4 jednostki) i 6 niepublicznych (zmniejszenie 2 jednostki). Ostatnie miejsce w "złotej setce" zdobył szpital, który uzyskał prawie 678 punktów, gdy tymczasem w ubiegłym roku wystarczyło 653 punkty.

Zobacz pełen Ranking "Bezpieczny Szpital 2007"


CMJ, ul. Kapelanka 60, 30-347 Kraków,
tel./fax: (0-12) 423-20-88, 427-81-70, 427-81-71