![]() |
Okołooperacyjna Karta Kontrolna - zaproszenie dla szpitali |
Jesteś tutaj: www.cmj.org.pl/who/okk/index.php | |
KoncepcjaZachęcamy szpitale do poprawy bezpieczeństwa zabiegów chirurgicznych poprzez udział w inicjatywie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) "Bezpieczna chirurgia ratuje życie". Jest to element działań Światowego Sojuszu na rzecz Bezpieczeństwa Pacjenta (World Alliance for Patient Safety), nakierowanych na ograniczenie liczby komplikacji i zgonów operowanych pacjentów. Wypełnij potwierdzenie wdrożenia OKK Wspierając zespoły zabiegowe w ograniczeniu liczby takich zdarzeń, WHO po konsultacjach chirurgami i anestezjologami, pielęgniarkami anestezjologicznymi i operacyjnymi oraz przedstawicielami pacjentów, opracowało Okołooperacyjną Kartę Kontrolną (OKK), która może być stosowana na każdej sali operacyjnej na całym świecie. Oryginał Karty jest dostępny na stronie: www.who.int Lista szpitali stosujących Okołooperacyjną Kartę Kontrolną Okołooperacyjna Karta Kontrolna jest narzędziem służącym wspieraniu działań na rzecz bezpieczeństwa oraz promowania skutecznej komunikacji i dobrej współpracy w multidyscyplinarnym zespole zabiegowym. Dotyczy głównie komunikacji między członkami zespołu operacyjnego, co wiąże się istotnie z bezpieczeństwem pacjentów.Adaptacja i pilotażKarta w Polsce została zaadaptowana przez Ośrodek Współpracy z WHO Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Pilotaż OKK został przeprowadzony w 5 szpitalach:
WdrożenieWnioski z pilotażu zostały przedstawione 10 listopada 2009 na konferencji w Ministerstwie Zdrowia; stanowiły podstawę modyfikacji OKK i umożliwiły opracowanie, i publikację Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej. Wraz z OKK wydano przewodnik "Podstawy Wprowadzania Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej".
Rekomendacja stosowania11 sierpnia 2011 r. Minister Zdrowia, wydał komunikat, w którym rekomendował stosowanie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej podczas zabiegów chirurgicznych w celu zapobiegania ewentualnym zdarzeniom niepożądanym. Stosowanie OKK poparły: Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce wydając stosowne rekomendacje:
Modyfikacja OKKZgodnie z wytycznymi WHO, Okołooperacyjna Karta Kontrolna może podlegać modyfikacjom. Dlatego też, w ramach umowy dwustronnej pomiędzy Światową Organizacją Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia na lata 2011-2013, podjęto decyzję o adaptowaniu OKK dla wybranych specjalności zabiegowych, takich jak: ortopedia, kardiochirurgia, okulistyka, neurochirurgia, ginekologia i położnictwo, i chirurgia dziecięca. Prezentacje ze spotkania inicjującego adaptację Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej Po spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia dnia 10 grudnia 2012 rozpoczęto etap adaptacji. Propozycje kart dla poszczególnych specjalności przedstawiono na konferencji "Jakość w Opiece Zdrowotnej" w Krakowie, 21 maja 2013. Ustalono kierunek dalszych modyfikacji, które skonsultowano 25 września 2013 w Krakowie przez eksperta WHO, Dr Agnes Leotsakos. Rezultaty przeprowadzonych adaptacji zostały przedstawione na spotkaniu zamykającym w Ministerstwie Zdrowia, 13 stycznia 2014.NOWE modele OKKPropozycje nowych modeli OKK dla siedmiu specjalności zabiegowych opracowane zostały w ramach współpracy Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, jako Ośrodka Współpracy z WHO, Ministerstwa Zdrowia, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i konsultantów krajowych. Nowe modele Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej dla specjalności zabiegowych Karty są rekomendowane przez konsultantów krajowych. Zachęcamy do ich pobrania i wdrożenia w praktyce zabiegowej na blokach operacyjnych.Rejestracja szpitaliProponujemy Państwu włączenie się w poprawę bezpieczeństwa opieki chirurgicznej poprzez wdrożenie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej. Potwierdzenie wdrożenia Okołooperacyjnej Karty KontrolnejSzpitale, które wdrożą OKK do swojej praktyki klinicznej proszone są o rejestrację poprzez wypełnienie i przesłanie e-mailem na adres sekretariat@cmj.org.pl potwierdzenia wdrożenia w celu włączenia szpitali stosujących OKK w globalną sieć szpitali promujących bezpieczną chirurgię. Lista szpitali stosujących Okołooperacyjną Kartę KontrolnąCMJ, ul. Bobrzyńskiego 12, 30-348 Kraków,
|