Zgłoś nowe wydarzenie Promocja WORLD PATIENT SAFETY DAY 2023 wśród szpitali uczestniczących w PASAT OPEN- Przekazanie informacji dotyczącej Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta 2023 podczas webinarium PASAT OPEN (udział wzięło kilkadzisiąt szpitali)
- Miejsce: Cała Polska
Przewodnik dla pacjentów Śląskiego Centrum Urologii UROVITA- Dnia 17 września 2023 r. obchodząc Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta przygotowaliśmy dla naszych podopiecznych niewielkie wydarzenie, które może przynieść wielkie efekty. Działania nasze skierowane są na umożliwienie pacjentom zabierania głosu w ich własnej sprawie, w trosce o ich własne zdrowie.
Zaplanowaliśmy stworzyć Przewodnik dla Pacjenta, który będzie zawierał niezbędne dla niego informacje z zakresu organizacji szpitala, zasad przyjęcia i wypisu, zasad wykonywania opieki, z zakresu jego praw, edukacji zdrowotnej, stosowanej diety, itp.
Ponadto, wyjdziemy do pacjentów z pytaniami: CZEGO OCZEKUJĄ OD OŚRODKÓW ZDROWIA, JAKA WIEDZA I INFORMACJA DA PACJENTOM POCZUCIE BYCIA ZAOPIEKOWANYM I BEZPIECZNYM, JAKA WIEDZA SPRAWI, ŻE W STRESUJĄCEJ DLA SIEBIE SYTUACJI, BĘDZIE PEWNY, SPOKOJNY, ŚWIADOMY.
Wszystkie uzyskane informacje zostaną zawarte w naszym przewodniku, który udostępnimy na stronie internetowej UROVITY oraz w salach chorych w formie katalogu.
Wydarzenie ukoronuje nam obecność specjalistów z Nutricii, którzy podzielą się wiedzą z zakresu żywienia medycznego.
Każdy pacjent otrzyma drobny upominek, mały poczęstunek oraz będzie mógł skorzystać z konsultacji naszych wspaniałych Dziewczyn: Dietetyka i Fizjoterapeuty.
- Miejsce: Chorzów
BEZPIECZEŃSTWO PACJENTA JEST W TWOICH RĘKACH- To seria plakatów edukacyjnych, które w formie graficznej mają za zadanie przypomnienie personelowi medycznemu o podstawowych zasadach higieny rąk oraz przygotowania rąk do pracy.
Jeden z plakatów ma za zadanie uświadomienie Pacjentowi do czego ma prawo i jak powinna prawidłowa przebiegać procedura dezynfekcji rąk.
Ręce są głównym źródłem rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych. Infekcje mogą wydłużyć pobyt w szpitalu. Prawidłowa higiena rąk to obowiązek każdego z nas. To nawyk, które może uchronić ciebie i twoich bliskich przed infekcją.
- Miejsce: Kędzierzyn Koźle
PROFILAKTYKA RYZYKA UPADKÓW- Zapobieganie upadkom podczas pobytu w szpitalu.
To niezbędnik dla osób wybierających się do szpitala, zarówno w formie fizycznych plakatów jak i pliku do pobrania na naszej stronie internetowej.
Wychodząc naprzeciw potrzebom Pacjentów droga dystrybucji występuje dwutorowo.
Projekt to: wskazówki personelu medycznego w celu maksymalizacji bezpieczeństwa pacjenta.
- Miejsce: Kędzierzyn-Koźle
- Więcej informacji: https://www.e-szpital.eu/niezbednik-dla-osob-wybierajacych-sie-do-szpitala/
Wprowadzenie małoinwazyjnych metod leczenia- Wprowadzenie małoinwazyjnych metod leczenia w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźle oznacza poprawę bezpieczeństwa pacjenta. Zwiększenie jakości świadczonych usług, przy jednoczesnym skróceniu pobytu pacjenta, pozwoli na zwiększenie ilości przyjęć do Szpitala.
Wprowadzenie małoinwazyjnych metod leczenia w celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta została zrealizowana na:
- Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej.
- Oddziale Chirurgii Ogólnej.
- Oddziale Klinicznym Położnictwa Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej.
Zabiegi małoinwazyjne ograniczają dla pacjenta ból i powikłania pooperacyjne. W trakcie zabiegu pacjent traci mniejszą ilość krwi. Nie dochodzi do uszkodzeń tkanek i powłok. Czas pobytu pacjenta ulega skróceniu. Zabieg nisko inwazyjny jest również gwarancją szybszego powrotu do zdrowia i aktywności zawodowej. Wśród metod małoinwazyjnych, które wprowadzono na przedmiotowych Oddziałach zabiegowych, są techniki laparoskopowe i endoskopowe. Było możliwe ich zastosowanie, dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu medycznego wraz z przebudową Bloku Operacyjnego.
- Miejsce: Kędzierzyn-Koźle
- Więcej informacji: https://mypacjenci.org/nagrodzilismy-projekty-wzmacniajace-pacjentocentryzm/
17 września w Krakowie - Z okazji 5 Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta 17 września na kolor pomarańczowy zostanie podświetlona Kładka Ojca Bernatka
W ten sposób Urząd Miasta Krakowa i Zarząd Dróg Miasta Krakowa wspierają ogólnoświatową inicjatywę i zwracają uwagę na kwestie bezpieczeństwa pacjentów
Zachęcamy do oświetlania kolorem pomarańczowym obiektów infrastruktury w dniu 17 września i serdecznie zapraszamy na niedzielny prozdrowotny spacer po Krakowie
Do zobaczenia
Pracownicy Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
- Miejsce: Kraków
- Więcej informacji: https://apps.who.int/iris/rest/bitstreams/1498099/retrieve
Wzmacniamy i podnosimy znaczenie głosu pacjenta- Szanowni Państwo, po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta.
W tym dniu chcemy szczególnie zwrócić uwagę, jak ważny jest dla nas głos pacjenta i jego opinia, aby zadbać o bezpieczeństwo i nieustannie podnosić jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych. W tym celu poprzez stronę zewnętrzną Szpitala oraz profil na Facebooku udostępniamy zabawę w formie quizu, poprzez który propagujemy prawa pacjenta i jednocześnie zachęcamy do udziału w anonimowej ankiecie udostępnianej przez Centrum Monitorowania Jakości.
Zabawa polega na odsłanianiu kolejnych puzzli poprzez kliknięcie, dzięki temu stopniowo odsłania się plakat z okazji obchodów 17 września Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta oraz link wraz z kodem QR przekierowujący do anonimowej ankiety.
- Miejsce: Łódź
- Więcej informacji: https://www.kopernik.lodz.pl/swiatowy-dzien-bezpieczenstwa-pacjenta-3/
Aktywizowanie i angażowanie pacjentów dla ich bezpieczeństwa - Wzmacniajmy i podnośmy znaczenie głosu pacjenta- W Szpitalu Św. Rocha w Ozimku obchody ŚWIATOWEGO DNIA BEZPIECZEŃSTWA PACJENTA rozpoczniemy już od 11 września - chcemy zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa pacjentów:
W Recepcji Szpitala zawiśnie baner informacyjny na temat obchodów
Pracownicy w tym czasie będą nosić symbolicznie, pomarańczowe wstążki
Każdy pacjent otrzyma ulotkę na temat znaczenia higieny rąk oraz grafiki jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce.
- Miejsce: OZIMEK
- Więcej informacji: https://www.emc-sa.pl/o-nas/aktualnosci/swiatowy-dzien-bezpieczenstwa-pacjenta
Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta w Pile- Personel zaopatrzony w pomarańczowe wstążeczki.
Podświetlenie na kolor pomarańczowy budynku Starostwa Powiatowego w Pile.
Uruchomione stanowiska profilaktyki nowotworowej piersi, jąder, pomiarów ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy, BMI, alko i narkogogle - wsparcie studentki wydziału pielęgniarstwa ANS w Pile.
Wymiana doświadczeń dla personelu, wśród tematów m.in. udział pacjenta w przygotowaniu do zabiegu operacyjnego - prehabilitacja, przeglądy leków pacjenta, poprawa kondycji fizycznej, wsparcie dietetyczne, psychologiczne, eliminacja nałogów.
Prelekcje i warsztaty dla pacjentów m.in. operacja jak maraton, kto się przygotuje dotrze do mety, sprawdź swój stan odżywienia, popraw swoją kondycję - wyjaśnij wątpliwości, uwierz że się uda!
Przewidziany okazjonalny tort i marchewkowe babeczki.
- Miejsce: Piła
- Więcej informacji: https://szpitalpila.pl/aktualnosci/szpital-specjalistyczny-w-pile-dolacza-do-obchodow-swiatowego-dnia-bezpieczenstwa-pacjenta,225
Bezpieczeństwo Najmniejszych Pacjentów - Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego UM im. K. Marcinkowskiego w tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień, w ramach Szkoły dla Rodziców przygotuje specjalne pokazy ratownictwa medycznego dla Rodziców Dzieci Pacjentów Oddziałów Neonatologicznych.
O szczegółach i kalendarzu spotkań poinformujemy 1 września na www oraz na FB Szpitala.
- Miejsce: Poznań
- Więcej informacji: https://www.gpsk.ump.edu.pl
Bezpieczny pacjent to świadomy pacjent - Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi UM K. Marcinkowskiego
w Dniu Bezpieczeństwa Pacjenta 17 września na kolor pomarańczowy zostaną podświetlone budynki naszego Szpitala
Prewencja upadków: Każdy przyjęty pacjent jest badany w kierunku rozpoznania zaburzeń ruchowych i zaznaczony kolorem w systemie, w celu zwiększenia nadzoru w opiece nad nim wraz z edukacją pacjenta + Profilaktyka ryzyka upadków w domu i w Szpitalu. Poradnik dla Pacjentów i ich rodzin
Edukacja pacjenta i konsultacje dietetyczny
Kod QR na wypisie, który po zeskanowaniu przekierowuje pacjenta do strefy pacjenta w celu uzyskania informacji prozdrowotnych, zaleceń poszpitalnych.
- Miejsce: Poznań
- Więcej informacji: https//www.orsk.pl
Bezpieczna farmakoterapia - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku w dniach 17-19.09.2023 r. będzie prowadził akcje w związku z obchodami Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta pt. Bezpieczna farmakoterapia.
Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej www.spzoz-przeworsk.pl oraz fanpage www.facebook.com/SZPITALPrzeworsk.
Zaplanowane działania:
1. Akcje edukacyjne skierowane do pacjentów oddziałów szpitalnych (pogadanki), dystrybucja ulotek/ broszur oraz gazetki na temat skutecznego i bezpiecznego stosowania leków.
2. W dniach 18-19.09.2023 r stoisko informacyjne w holu głównym szpitala oraz w godz. 10.00-12.00 Konsultacje farmaceuty - Jak skutecznie i bezpiecznie stosować leki - osobiste lub telefoniczne 538 555 358.
3. Akcja informacyjno - edukacyjna w mediach społecznościowych fanpage SP ZOZ i strona internetowa.
4. Podświetlenie na kolor pomarańczowy Muzeum - Pałac Lubomirskich - Kompleks znajduje się na terenie Parku w Przeworsku.
5. Gabinet farmacji klinicznej - poprawa bezpieczeństwa farmakoterapii pacjentów hospitalizowanych. SPZOZ w Przeworsku od maja 2023 r. wdrożył program pilotażowy polegający na konsultacjach farmaceutów zatrudnionych w aptece szpitalnej. Farmaceuci we współpracy z lekarzami i pielęgniarkami wykonują przeglądy lekowe, zajmują się zagadnieniami polipragmazji, wielolekowości oraz wykrywaniem i rozwiazywaniem problemów dotyczących interakcji ujawnionych w czasie trwania farmakoterapii.
- Miejsce: Przeworsk
- Więcej informacji: www.spzoz-przeworsk.pl
Głos pacjenta- Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego po raz kolejny obchodzi święto przypadające na dzień 17 września.
W tym roku przygotowania do obchodów święta rozpoczęliśmy już 5 września poprzez umieszczenie przy głównym wejściu do szpitala pomarańczowego rollupa z logo szpitala i informacjami o Dniu 17 września.
Dnia 6 września odbyło się spotkanie Dyrekcji z pracownikami, podczas którego omawiano temat bezpieczeństwa pacjentów.
W dniu Święta 17 września wejście do szpitala zostanie przyozdobione pomarańczowymi balonami. Wejście główne wraz z budynkiem zostaną oświetlone na kolor pomarańczowy.
Dodatkowo od roku 2022 wprowadzono do użycia przez personel pielęgniarski kamizelek odblaskowych koloru pomarańczowego z napisem STOP, nie przeszkadzać przygotowuję leki, w celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta.
Ponadto dla Dyrekcji i całego personelu liczy się opinia pacjentów, dlatego na drzwiach wejściowych do szpitala i na tablicach informacyjnych w oddziałach widnieją informacje o możliwości wyrażenia głosu przez pacjenta w ramach oceny doświadczeń pacjenta PASAT OPEN.
- Miejsce: Sandomierz
"Cacy cacy szorujemy ręce w pracy" - Teledysk Dietoterapia w chorobach reumatologicznych - edukacja zdrowotna- 17 września 2023 roku na kolor pomarańczowy zostanie oświetlony budynek Wielkopolskiego Ośrodka Reumatologicznego w Śremie oraz kładka na rzece Warta.
W Wielkopolskim Ośrodku Reumatologicznym w celu aktywizowania pacjentów wprowadzono edukację zdrowotną Dietoterapia w chorobach reumatologicznych.
Zachęca się pacjentów do udziału w szkoleniu z zakresu prawidłowego odżywiania.
Zajęcia z edukacji zdrowotnej odbywają się w każdą środę w Sali seminaryjnej oraz indywidualnie w oddziałach szpitalnych.
Na spotkaniu Dietetyk informuje o podstawowych zasadach diety przeciwzapalnej stosowanej we wszystkich chorobach reumatologicznych. W trakcie wykładu przedstawiana jest prezentacja multimedialna, a pacjenci otrzymują przykładowy jadłospis przeciwzapalny w formie broszury.
Zainteresowani pacjenci, którzy otrzymują w trakcie pobytu wyżywienie inne niż dieta normalna dostają opracowaną charakterystykę określonej diety.
- Miejsce: Śrem
- Więcej informacji: https://www.reumatologia.srem.net/asp/program-polityki-zdrowotnej-profilaktyki-i-wczesnego-wykrywania-osteoporozy-dla-mieszkancow-wojewodztwa-wielkopolskiego,116,artykul,1,52
TWÓJ GŁOS, NASZA TROSKA: SŁUCHAMY, ROZUMIEMY, DZIAŁAMY NIEZALEŻNIE OD TWOJEGO ZMYSŁOWEGO ŚWIATA. PACJENCI Z DYSFUNKCJĄ WZROKU I SŁUCHU NA PIERWSZYM MIEJSCU. - Szpital Megrez w Tychach obchodząc Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta uwagę skieruje na pacjentów ze szczególnymi potrzebami.
Stworzyliśmy przewodnik zawierający ważne wskazówki dla personelu medycznego związany z pacjentami z dysfunkcją wzroku i słuchu.
Będzie on wskazówką dla jak zadbać o komfort i poczucie bezpieczeństwa naszych pacjentów.
Informację dotyczącą światowego dnia bezpieczeństwa pacjenta opublikujemy na stronie www oraz na portalu społecznościowym (FB) Szpitala.
- Miejsce: Tychy
- Więcej informacji: https://szpitalmegrez.pl/2023/09/15/pacjent-ze-szczegolnymi-potrzebami/
Wpływ odżywiania kobiet w okresie okołoporodowym na zdrowie dziecka- Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno - Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu włączy się w obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta pod hasłem: Wpływ odżywiania kobiet w okresie okołoporodowym na zdrowie dziecka.
Zaplanowane działania:
1. W szpitalu zostaną rozwieszone plakaty informujące o obchodach Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta,
2. Szpital udostępni na stronie www oraz na portalu społecznościowym (FB) Szpitala Plakat promujący Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta,
3. Dnia 17 września 2023 r. w naszym szpitalu zostaną wręczone pacjentkom ulotki i broszury zawierające informacje na temat:
-żywienia w laktacji,
-jak jeść w trakcie ciąży,
-dieta w cukrzycy ciążowej.
4. Na stronie internetowej szpitala w zakładce dla Pacjenta udostępnione są opracowania następujących tematów edukacyjnych: zasady prawidłowego żywienia, używki a karmienie piersią, korzyści zdrowotne dla dzieci i mamy wynikające z karmienia piersią, pierwszy kontakt matki i dziecka - skóra do skóry, postępowanie przy nawale pokarmu, niekorzystny wpływ karmienia sztucznego, samobadanie piersi, zdrowe rady dla każdego, zalecenia dietetyczne.
- Miejsce: Wałbrzych
- Więcej informacji: www.szpital.walbrzych.pl
System identyfikacji pacjentów - podział kolorów wg. rodzaju zagrożeń- Centrum Medyczne MAVIT Sp. z o.o. od kwietnia 2023r. wdrożyło system identyfikacji pacjentów - podział kolorów wg rodzaju zagrożeń.
Podczas przyjęcia pacjenta do Szpitala w Izbie Przyjęć, personel pielęgniarski weryfikuje dodatkowe schorzenia jakie zgłasza pacjent, które mogą stanowić zagrożenie w trakcie pobytu. W uzasadnionych przypadkach przydziela pacjentowi kategorię kolorystyczną.
Pacjent otrzymuje przy przyjęciu do Oddziału dodatkową opaskę identyfikacyjną, która wyznacza personelowi medycznemu określony sposób postępowania i eliminuje wątpliwości w podejmowaniu decyzji medycznych i administracyjnych.
Opaska umieszczana jest na ręku, w sposób umożliwiający możliwie szybką identyfikację koloru.
Podział kolorów opasek zna wyłącznie personel Centrum Medycznego MAVIT Sp. z o.o. w celu zapewnienia maksymalnej ochrony danych medycznych pacjentów.
Przy wypisie pacjenta z Oddziału opaska umieszczana jest w dokumentacji medycznej pacjenta.
- Miejsce: Warszawa, Katowice
Głos Pacjenta CM MAVIT - prezentacja- Centrum Medyczne MAVIT aktywnie słucha głosu pacjenta, analizuje go i wdraża działania naprawcze.
Badanie doświadczeń pacjentów jest procesem ciągłym, badającym wszystkie obszary zarówno w ambulatorium jak i w szpitalu, gdzie po wypisie pacjent otrzymuje ankietę satysfakcji.
Wyniki ankiet szczegółowo monitoruje Dyrektor ds. Obsługi Pacjenta i na ich podstawie przygotowuje raporty dla kadry zarządzającej i medycznej. Ponadto co miesiąc aktualne wyniki NPS dla CM MAVIT i obszaru lekarskiego wraz z głosem pacjenta są prezentowane personelowi w postaci prezentacji (załącznik) oraz udostępniane w pokojach socjalnych. Każda pozytywna i negatywna opinia jest szczegółowo weryfikowana i na bazie doświadczeń pacjentów i momentów bólu wspólnie z zespołem medycznym wdrażamy działania naprawcze, które monitorujemy i analizujemy.
Jednym z takich działań było wdrożenie opaski informacyjnej dla personelu medycznego, aby uwrażliwić ich na dodatkowe schorzenia medyczne w trakcie procesu leczenia pacjenta
- Miejsce: Warszawa, Katowice
Broszura dotycząca upadków- MAVIT Centrum Medyczne opracowało broszurę dotyczącą upadków.
Broszura ma przede wszystkim informować pacjentów i ich rodziny jak asekurować pacjenta, jak zapobiegać upadkom i jak postępować w przypadku upadku.
W obszarze szpitala zostały dodatkowo zabezpieczone naklejki informacyjne dla pacjentów, a ponadto zespół został ponownie przeszkolony z postępowania w przypadku upadku.
- Miejsce: Warszawa, Katowice
CMJ, ul. Bobrzyńskiego 12, 30-348 Kraków,
tel.: (0-12) 12 383 47 15, 12 383 47 16
|