Zgłoszone propozycje aktywności z okazji World Patient Safety Day 2023

Drukuj
Cofnij

Jesteś tutaj: www.cmj.org.pl/wpsd2023/propozycje.php

Zgłoś nowe wydarzenie

 1. Promocja WORLD PATIENT SAFETY DAY 2023 wśród szpitali uczestniczących w PASAT OPEN
  • Przekazanie informacji dotyczącej Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta 2023 podczas webinarium PASAT OPEN (udział wzięło kilkadzisiąt szpitali)
  • Miejsce: Cała Polska
 2. Przewodnik dla pacjentów Śląskiego Centrum Urologii UROVITA
  • Dnia 17 września 2023 r. obchodząc Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta przygotowaliśmy dla naszych podopiecznych niewielkie wydarzenie, które może przynieść wielkie efekty. Działania nasze skierowane są na umożliwienie pacjentom zabierania głosu w ich własnej sprawie, w trosce o ich własne zdrowie.

   Zaplanowaliśmy stworzyć Przewodnik dla Pacjenta, który będzie zawierał niezbędne dla niego informacje z zakresu organizacji szpitala, zasad przyjęcia i wypisu, zasad wykonywania opieki, z zakresu jego praw, edukacji zdrowotnej, stosowanej diety, itp.

   Ponadto, wyjdziemy do pacjentów z pytaniami: CZEGO OCZEKUJĄ OD OŚRODKÓW ZDROWIA, JAKA WIEDZA I INFORMACJA DA PACJENTOM POCZUCIE BYCIA ZAOPIEKOWANYM I BEZPIECZNYM, JAKA WIEDZA SPRAWI, ŻE W STRESUJĄCEJ DLA SIEBIE SYTUACJI, BĘDZIE PEWNY, SPOKOJNY, ŚWIADOMY.

   Wszystkie uzyskane informacje zostaną zawarte w naszym przewodniku, który udostępnimy na stronie internetowej UROVITY oraz w salach chorych w formie katalogu.

   Wydarzenie ukoronuje nam obecność specjalistów z Nutricii, którzy podzielą się wiedzą z zakresu żywienia medycznego.

   Każdy pacjent otrzyma drobny upominek, mały poczęstunek oraz będzie mógł skorzystać z konsultacji naszych wspaniałych Dziewczyn: Dietetyka i Fizjoterapeuty.

  • Miejsce: Chorzów
 3. BEZPIECZEŃSTWO PACJENTA JEST W TWOICH RĘKACH
  • To seria plakatów edukacyjnych, które w formie graficznej mają za zadanie przypomnienie personelowi medycznemu o podstawowych zasadach higieny rąk oraz przygotowania rąk do pracy.

   Jeden z plakatów ma za zadanie uświadomienie Pacjentowi do czego ma prawo i jak powinna prawidłowa przebiegać procedura dezynfekcji rąk.

   Ręce są głównym źródłem rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych. Infekcje mogą wydłużyć pobyt w szpitalu. Prawidłowa higiena rąk to obowiązek każdego z nas. To nawyk, które może uchronić ciebie i twoich bliskich przed infekcją.

  • Miejsce: Kędzierzyn Koźle
 4. PROFILAKTYKA RYZYKA UPADKÓW
  • Zapobieganie upadkom podczas pobytu w szpitalu.

   To niezbędnik dla osób wybierających się do szpitala, zarówno w formie fizycznych plakatów jak i pliku do pobrania na naszej stronie internetowej.

   Wychodząc naprzeciw potrzebom Pacjentów droga dystrybucji występuje dwutorowo.

   Projekt to: wskazówki personelu medycznego w celu maksymalizacji bezpieczeństwa pacjenta.

  • Miejsce: Kędzierzyn-Koźle
  • Więcej informacji: https://www.e-szpital.eu/niezbednik-dla-osob-wybierajacych-sie-do-szpitala/
 5. Wprowadzenie małoinwazyjnych metod leczenia
  • Wprowadzenie małoinwazyjnych metod leczenia w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźle oznacza poprawę bezpieczeństwa pacjenta. Zwiększenie jakości świadczonych usług, przy jednoczesnym skróceniu pobytu pacjenta, pozwoli na zwiększenie ilości przyjęć do Szpitala.

   Wprowadzenie małoinwazyjnych metod leczenia w celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta została zrealizowana na:

   - Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej.

   - Oddziale Chirurgii Ogólnej.

   - Oddziale Klinicznym Położnictwa Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej.

   Zabiegi małoinwazyjne ograniczają dla pacjenta ból i powikłania pooperacyjne. W trakcie zabiegu pacjent traci mniejszą ilość krwi. Nie dochodzi do uszkodzeń tkanek i powłok. Czas pobytu pacjenta ulega skróceniu. Zabieg nisko inwazyjny jest również gwarancją szybszego powrotu do zdrowia i aktywności zawodowej. Wśród metod małoinwazyjnych, które wprowadzono na przedmiotowych Oddziałach zabiegowych, są techniki laparoskopowe i endoskopowe. Było możliwe ich zastosowanie, dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu medycznego wraz z przebudową Bloku Operacyjnego.

  • Miejsce: Kędzierzyn-Koźle
  • Więcej informacji: https://mypacjenci.org/nagrodzilismy-projekty-wzmacniajace-pacjentocentryzm/
 6. 17 września w Krakowie
  • Z okazji 5 Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta 17 września na kolor pomarańczowy zostanie podświetlona Kładka Ojca Bernatka

   W ten sposób Urząd Miasta Krakowa i Zarząd Dróg Miasta Krakowa wspierają ogólnoświatową inicjatywę i zwracają uwagę na kwestie bezpieczeństwa pacjentów

   Zachęcamy do oświetlania kolorem pomarańczowym obiektów infrastruktury w dniu 17 września i serdecznie zapraszamy na niedzielny prozdrowotny spacer po Krakowie

   Do zobaczenia

   Pracownicy Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia

  • Miejsce: Kraków
  • Więcej informacji: https://apps.who.int/iris/rest/bitstreams/1498099/retrieve
 7. Wzmacniamy i podnosimy znaczenie głosu pacjenta
  • Szanowni Państwo, po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta.

   W tym dniu chcemy szczególnie zwrócić uwagę, jak ważny jest dla nas głos pacjenta i jego opinia, aby zadbać o bezpieczeństwo i nieustannie podnosić jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych. W tym celu poprzez stronę zewnętrzną Szpitala oraz profil na Facebooku udostępniamy zabawę w formie quizu, poprzez który propagujemy prawa pacjenta i jednocześnie zachęcamy do udziału w anonimowej ankiecie udostępnianej przez Centrum Monitorowania Jakości.

   Zabawa polega na odsłanianiu kolejnych puzzli poprzez kliknięcie, dzięki temu stopniowo odsłania się plakat z okazji obchodów 17 września Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta oraz link wraz z kodem QR przekierowujący do anonimowej ankiety.

  • Miejsce: Łódź
  • Więcej informacji: https://www.kopernik.lodz.pl/swiatowy-dzien-bezpieczenstwa-pacjenta-3/
 8. Aktywizowanie i angażowanie pacjentów dla ich bezpieczeństwa - Wzmacniajmy i podnośmy znaczenie głosu pacjenta
  • W Szpitalu Św. Rocha w Ozimku obchody ŚWIATOWEGO DNIA BEZPIECZEŃSTWA PACJENTA rozpoczniemy już od 11 września - chcemy zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa pacjentów:

   W Recepcji Szpitala zawiśnie baner informacyjny na temat obchodów

   Pracownicy w tym czasie będą nosić symbolicznie, pomarańczowe wstążki

   Każdy pacjent otrzyma ulotkę na temat znaczenia higieny rąk oraz grafiki jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce.

  • Miejsce: OZIMEK
  • Więcej informacji: https://www.emc-sa.pl/o-nas/aktualnosci/swiatowy-dzien-bezpieczenstwa-pacjenta
 9. Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta w Pile
  • Personel zaopatrzony w pomarańczowe wstążeczki.

   Podświetlenie na kolor pomarańczowy budynku Starostwa Powiatowego w Pile.

   Uruchomione stanowiska profilaktyki nowotworowej piersi, jąder, pomiarów ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy, BMI, alko i narkogogle - wsparcie studentki wydziału pielęgniarstwa ANS w Pile.

   Wymiana doświadczeń dla personelu, wśród tematów m.in. udział pacjenta w przygotowaniu do zabiegu operacyjnego - prehabilitacja, przeglądy leków pacjenta, poprawa kondycji fizycznej, wsparcie dietetyczne, psychologiczne, eliminacja nałogów.

   Prelekcje i warsztaty dla pacjentów m.in. operacja jak maraton, kto się przygotuje dotrze do mety, sprawdź swój stan odżywienia, popraw swoją kondycję - wyjaśnij wątpliwości, uwierz że się uda!

   Przewidziany okazjonalny tort i marchewkowe babeczki.

  • Miejsce: Piła
  • Więcej informacji: https://szpitalpila.pl/aktualnosci/szpital-specjalistyczny-w-pile-dolacza-do-obchodow-swiatowego-dnia-bezpieczenstwa-pacjenta,225
 10. Bezpieczeństwo Najmniejszych Pacjentów
  • Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego UM im. K. Marcinkowskiego w tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień, w ramach Szkoły dla Rodziców przygotuje specjalne pokazy ratownictwa medycznego dla Rodziców Dzieci Pacjentów Oddziałów Neonatologicznych. O szczegółach i kalendarzu spotkań poinformujemy 1 września na www oraz na FB Szpitala.
  • Miejsce: Poznań
  • Więcej informacji: https://www.gpsk.ump.edu.pl
 11. Bezpieczny pacjent to świadomy pacjent
  • Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi UM K. Marcinkowskiego w Dniu Bezpieczeństwa Pacjenta 17 września na kolor pomarańczowy zostaną podświetlone budynki naszego Szpitala Prewencja upadków: Każdy przyjęty pacjent jest badany w kierunku rozpoznania zaburzeń ruchowych i zaznaczony kolorem w systemie, w celu zwiększenia nadzoru w opiece nad nim wraz z edukacją pacjenta + Profilaktyka ryzyka upadków w domu i w Szpitalu. Poradnik dla Pacjentów i ich rodzin Edukacja pacjenta i konsultacje dietetyczny Kod QR na wypisie, który po zeskanowaniu przekierowuje pacjenta do strefy pacjenta w celu uzyskania informacji prozdrowotnych, zaleceń poszpitalnych.
  • Miejsce: Poznań
  • Więcej informacji: https//www.orsk.pl
 12. Bezpieczna farmakoterapia
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku w dniach 17-19.09.2023 r. będzie prowadził akcje w związku z obchodami Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta pt. Bezpieczna farmakoterapia.

   Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej www.spzoz-przeworsk.pl oraz fanpage www.facebook.com/SZPITALPrzeworsk.

   Zaplanowane działania:

   1. Akcje edukacyjne skierowane do pacjentów oddziałów szpitalnych (pogadanki), dystrybucja ulotek/ broszur oraz gazetki na temat skutecznego i bezpiecznego stosowania leków.

   2. W dniach 18-19.09.2023 r stoisko informacyjne w holu głównym szpitala oraz w godz. 10.00-12.00 Konsultacje farmaceuty - Jak skutecznie i bezpiecznie stosować leki - osobiste lub telefoniczne 538 555 358.

   3. Akcja informacyjno - edukacyjna w mediach społecznościowych fanpage SP ZOZ i strona internetowa.

   4. Podświetlenie na kolor pomarańczowy Muzeum - Pałac Lubomirskich - Kompleks znajduje się na terenie Parku w Przeworsku.

   5. Gabinet farmacji klinicznej - poprawa bezpieczeństwa farmakoterapii pacjentów hospitalizowanych. SPZOZ w Przeworsku od maja 2023 r. wdrożył program pilotażowy polegający na konsultacjach farmaceutów zatrudnionych w aptece szpitalnej. Farmaceuci we współpracy z lekarzami i pielęgniarkami wykonują przeglądy lekowe, zajmują się zagadnieniami polipragmazji, wielolekowości oraz wykrywaniem i rozwiazywaniem problemów dotyczących interakcji ujawnionych w czasie trwania farmakoterapii.

  • Miejsce: Przeworsk
  • Więcej informacji: www.spzoz-przeworsk.pl
 13. Głos pacjenta
  • Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego po raz kolejny obchodzi święto przypadające na dzień 17 września.

   W tym roku przygotowania do obchodów święta rozpoczęliśmy już 5 września poprzez umieszczenie przy głównym wejściu do szpitala pomarańczowego rollupa z logo szpitala i informacjami o Dniu 17 września.

   Dnia 6 września odbyło się spotkanie Dyrekcji z pracownikami, podczas którego omawiano temat bezpieczeństwa pacjentów.

   W dniu Święta 17 września wejście do szpitala zostanie przyozdobione pomarańczowymi balonami. Wejście główne wraz z budynkiem zostaną oświetlone na kolor pomarańczowy.

   Dodatkowo od roku 2022 wprowadzono do użycia przez personel pielęgniarski kamizelek odblaskowych koloru pomarańczowego z napisem STOP, nie przeszkadzać przygotowuję leki, w celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta.

   Ponadto dla Dyrekcji i całego personelu liczy się opinia pacjentów, dlatego na drzwiach wejściowych do szpitala i na tablicach informacyjnych w oddziałach widnieją informacje o możliwości wyrażenia głosu przez pacjenta w ramach oceny doświadczeń pacjenta PASAT OPEN.

  • Miejsce: Sandomierz
 14. "Cacy cacy szorujemy ręce w pracy" - Teledysk
 15. Dietoterapia w chorobach reumatologicznych - edukacja zdrowotna
  • 17 września 2023 roku na kolor pomarańczowy zostanie oświetlony budynek Wielkopolskiego Ośrodka Reumatologicznego w Śremie oraz kładka na rzece Warta.

   W Wielkopolskim Ośrodku Reumatologicznym w celu aktywizowania pacjentów wprowadzono edukację zdrowotną Dietoterapia w chorobach reumatologicznych.

   Zachęca się pacjentów do udziału w szkoleniu z zakresu prawidłowego odżywiania.

   Zajęcia z edukacji zdrowotnej odbywają się w każdą środę w Sali seminaryjnej oraz indywidualnie w oddziałach szpitalnych.

   Na spotkaniu Dietetyk informuje o podstawowych zasadach diety przeciwzapalnej stosowanej we wszystkich chorobach reumatologicznych. W trakcie wykładu przedstawiana jest prezentacja multimedialna, a pacjenci otrzymują przykładowy jadłospis przeciwzapalny w formie broszury.

   Zainteresowani pacjenci, którzy otrzymują w trakcie pobytu wyżywienie inne niż dieta normalna dostają opracowaną charakterystykę określonej diety.

  • Miejsce: Śrem
  • Więcej informacji: https://www.reumatologia.srem.net/asp/program-polityki-zdrowotnej-profilaktyki-i-wczesnego-wykrywania-osteoporozy-dla-mieszkancow-wojewodztwa-wielkopolskiego,116,artykul,1,52
 16. TWÓJ GŁOS, NASZA TROSKA: SŁUCHAMY, ROZUMIEMY, DZIAŁAMY NIEZALEŻNIE OD TWOJEGO ZMYSŁOWEGO ŚWIATA. PACJENCI Z DYSFUNKCJĄ WZROKU I SŁUCHU NA PIERWSZYM MIEJSCU.
  • Szpital Megrez w Tychach obchodząc Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta uwagę skieruje na pacjentów ze szczególnymi potrzebami.

   Stworzyliśmy przewodnik zawierający ważne wskazówki dla personelu medycznego związany z pacjentami z dysfunkcją wzroku i słuchu.

   Będzie on wskazówką dla jak zadbać o komfort i poczucie bezpieczeństwa naszych pacjentów.

   Informację dotyczącą światowego dnia bezpieczeństwa pacjenta opublikujemy na stronie www oraz na portalu społecznościowym (FB) Szpitala.

  • Miejsce: Tychy
  • Więcej informacji: https://szpitalmegrez.pl/2023/09/15/pacjent-ze-szczegolnymi-potrzebami/
 17. Wpływ odżywiania kobiet w okresie okołoporodowym na zdrowie dziecka
  • Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno - Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu włączy się w obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta pod hasłem: Wpływ odżywiania kobiet w okresie okołoporodowym na zdrowie dziecka.

   Zaplanowane działania:

   1. W szpitalu zostaną rozwieszone plakaty informujące o obchodach Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta,

   2. Szpital udostępni na stronie www oraz na portalu społecznościowym (FB) Szpitala Plakat promujący Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta,

   3. Dnia 17 września 2023 r. w naszym szpitalu zostaną wręczone pacjentkom ulotki i broszury zawierające informacje na temat:

   -żywienia w laktacji,

   -jak jeść w trakcie ciąży,

   -dieta w cukrzycy ciążowej.

   4. Na stronie internetowej szpitala w zakładce dla Pacjenta udostępnione są opracowania następujących tematów edukacyjnych: zasady prawidłowego żywienia, używki a karmienie piersią, korzyści zdrowotne dla dzieci i mamy wynikające z karmienia piersią, pierwszy kontakt matki i dziecka - skóra do skóry, postępowanie przy nawale pokarmu, niekorzystny wpływ karmienia sztucznego, samobadanie piersi, zdrowe rady dla każdego, zalecenia dietetyczne.

  • Miejsce: Wałbrzych
  • Więcej informacji: www.szpital.walbrzych.pl
 18. System identyfikacji pacjentów - podział kolorów wg. rodzaju zagrożeń
  • Centrum Medyczne MAVIT Sp. z o.o. od kwietnia 2023r. wdrożyło system identyfikacji pacjentów - podział kolorów wg rodzaju zagrożeń.

   Podczas przyjęcia pacjenta do Szpitala w Izbie Przyjęć, personel pielęgniarski weryfikuje dodatkowe schorzenia jakie zgłasza pacjent, które mogą stanowić zagrożenie w trakcie pobytu. W uzasadnionych przypadkach przydziela pacjentowi kategorię kolorystyczną.

   Pacjent otrzymuje przy przyjęciu do Oddziału dodatkową opaskę identyfikacyjną, która wyznacza personelowi medycznemu określony sposób postępowania i eliminuje wątpliwości w podejmowaniu decyzji medycznych i administracyjnych.

   Opaska umieszczana jest na ręku, w sposób umożliwiający możliwie szybką identyfikację koloru.

   Podział kolorów opasek zna wyłącznie personel Centrum Medycznego MAVIT Sp. z o.o. w celu zapewnienia maksymalnej ochrony danych medycznych pacjentów.

   Przy wypisie pacjenta z Oddziału opaska umieszczana jest w dokumentacji medycznej pacjenta.

  • Miejsce: Warszawa, Katowice
 19. Głos Pacjenta CM MAVIT - prezentacja
  • Centrum Medyczne MAVIT aktywnie słucha głosu pacjenta, analizuje go i wdraża działania naprawcze.

   Badanie doświadczeń pacjentów jest procesem ciągłym, badającym wszystkie obszary zarówno w ambulatorium jak i w szpitalu, gdzie po wypisie pacjent otrzymuje ankietę satysfakcji.

   Wyniki ankiet szczegółowo monitoruje Dyrektor ds. Obsługi Pacjenta i na ich podstawie przygotowuje raporty dla kadry zarządzającej i medycznej. Ponadto co miesiąc aktualne wyniki NPS dla CM MAVIT i obszaru lekarskiego wraz z głosem pacjenta są prezentowane personelowi w postaci prezentacji (załącznik) oraz udostępniane w pokojach socjalnych. Każda pozytywna i negatywna opinia jest szczegółowo weryfikowana i na bazie doświadczeń pacjentów i momentów bólu wspólnie z zespołem medycznym wdrażamy działania naprawcze, które monitorujemy i analizujemy.

   Jednym z takich działań było wdrożenie opaski informacyjnej dla personelu medycznego, aby uwrażliwić ich na dodatkowe schorzenia medyczne w trakcie procesu leczenia pacjenta

  • Miejsce: Warszawa, Katowice
 20. Broszura dotycząca upadków
  • MAVIT Centrum Medyczne opracowało broszurę dotyczącą upadków.

   Broszura ma przede wszystkim informować pacjentów i ich rodziny jak asekurować pacjenta, jak zapobiegać upadkom i jak postępować w przypadku upadku.

   W obszarze szpitala zostały dodatkowo zabezpieczone naklejki informacyjne dla pacjentów, a ponadto zespół został ponownie przeszkolony z postępowania w przypadku upadku.

  • Miejsce: Warszawa, Katowice

CMJ, ul. Bobrzyńskiego 12, 30-348 Kraków,
tel.: (0-12) 12 383 47 15, 12 383 47 16